19 sty 2016

Kiedy kot zjada ćmę

Kiedy kot zjada ćmę

Całkowita cisza opanowała dom. Czujesz, że coś się święci. Nie chcąc przerywać tego bezgłosu, spokojnie rozglądasz się po pokoju. Zauważasz go. Kot przybrał pozycję łowcy doskonałego. Jest całkowicie skupiony. W bezruchu spogląda na siedzącą pod lampą ofiarę – ćmę. Uśmiechasz się z lekkim zażenowaniem, jednak wciąż obserwujesz swojego kocura-tropiciela. Jeden zwinny skok i... upolował, porwał i połknął. Na początku wydaje Ci się, że jest to zabawne. Po chwili zadajesz pytanie: czy zjadanie ciem i innych owadów może bardzo zaszkodzić kotu i psu? 

Lekarz weterynarii Agnieszka Załuska opowiada nam o instynkcie drapieżcy, który drzemie w naszych czworonożnych domownikach.

Domowy drapieżca

Prawie wszystkie koty i duża część psów ma w sobie na tyle silnie rozwinięty instynkt drapieżcy, że z łatwością łapie owady. Szczególnie częstym łupem naszych domowych zwierzaków stają się ćmy, gdyż są one stosunkowo łatwe do upolowania. Czy możemy pozwalać na zjadanie owadów?
Niewielka ilość połkniętych ciem nie powinna zaszkodzić naszemu zwierzakowi, pod warunkiem, że nie cierpi na poważną niewydolność nerek lub wątroby. Problem pojawia się, kiedy kot (rzadziej pies) codziennie poluje na owady i jednego wieczoru potrafi zjeść ich bardzo dużo.

Żołądkowe rewolucje

U takich zwierząt możemy zaobserwować podrażnienie przewodu pokarmowego objawiające się biegunką lub wymiotami. W ekstremalnych przypadkach rozwinąć może się zapalenie wątroby i trzustki, które wymaga dłuższej oraz intensywniejszej terapii. W przypadku pojedynczych wymiotów i lekkiej biegunki należy zastosować kilkunastogodzinną głodówkę, a następnie podać zwierzęciu lekkostrawne jedzenie np. mięso z indyka.

Ważne! Takie postępowanie zalecane jest tylko w sytuacji, gdy nasz pupil zachowuje się normalnie, pije wodę i nią nie wymiotuje!

W przeciwnej sytuacji, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii, ponieważ bardzo szybko może rozwinąć się poważne odwodnienie organizmu.

Bzyczący problem

O wiele groźniejsze od zjadania ciem jest zjadanie pszczół lub os. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, może wystąpić wstrząs anafilaktyczny po użądleniu. Natomiast ukąszenie w język lub gardło powoduje obrzęk tkanek, sprawiając problemy oddechowe.

Jak zahamować dzikie skłonności kota?

Jeśli posiadamy w domu uzdolnionego łowcę owadów, niezbędne będzie zamontowanie okiennych moskitier. Z kolei w okresie letnim, kiedy pszczoły i osy mogą drażnić nasze zwierzęta, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.

 

 

 

Powiązane produkty

  • Antinol® Pies 30 kapsułek

    Antinol® Pies 30 kapsułek

    120,00 zł

    Antinol® Sizarol™ Pies to karma uzupełniająca dla zwierząt towarzyszących. Zawiera kompleks lipidowy znany na całym świecie jako PCSO-524™

Komentarze (0)