19 sty 2016

Stawy małych psów i kotów

Stawy małych psów i kotów

Czy mały pies może mieć problemy ze stawami, a kot zawsze będzie spadał na 4 łapy? Energiczny pies, aktywny i ruchliwy kot dają mnóstwo radości! Jednak kiedy zaczynają mieć problemy ze zdrowiem, są mniej chętne do zabawy i nie chcą wychodzić na spacery, a to może być przyczyną wielu zmartwień. Na jakie zachowanie naszych pupili powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Wiele osób myśli, że choroby kręgosłupa i stawów dotyczą tylko dużych psów. Czy jest tak w rzeczywistości?

O dużych problemach małych psów i kotów opowiedziała nam lekarz weterynarii Agnieszka Załuska.

Kulejący pies

Jak się okazuje choroby zwyrodnienia stawów dotyczą nie tylko dużych ras psów. Na problemy ze stawami równie często cierpią małe psy. Typowym przykładem jest choroba Legga-Calvégo-Perthesa, inaczej nazywana aseptyczną martwicą głowy kości udowej. Choroba ta rozwija się u młodych piesków ras miniaturowych. Objawia się kulawizną kończyn tylnych. Rozpoznaje się ją na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, a całkowite wyleczenie daje jedynie zabieg operacyjny.

Podkurczona łapa

Kolejną przypadłością typową dla ras miniaturowych są schorzenia stawu kolanowego, a dokładniej rzepki. Jeśli Twój mały piesek podczas spaceru podkurcza tylną łapkę i jakiś czas biegnie na trzech, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na nawykowe zwichnięcie rzepki. Czym jest nawykowe zwichnięcie rzepki?

Schorzenie to polega na tym, że rzepka zamiast sunąć się po bloczku, ześlizguje się z niego na boki i uszkadza w ten sposób chrząstkę w stawie kolanowym. W przypadku wystąpienia choroby lekarz weterynarii na podstawie badania klinicznego określa stopień zwichnięcia i zaleca odpowiednie leczenie. Zwichnięcia lekkiego stopnia leczy się zachowawczo, podając preparaty regenerujące chrząstkę stawową. Bardziej zaawansowane zwichnięcia wymagają leczenia operacyjnego. Zabieg taki polega na pogłębieniu bloczka stawowego tak, aby rzepka nie mogła się z niego zsuwać na boki.

Problemy z kręgosłupem

U psów w średnim wieku odrębną grupę schorzeń stanowią zwyrodnienia i choroby kręgosłupa – najczęściej są to dyskopatie. Istnieje kilka ras psów szczególnie predysponowanych do tych schorzeń. Jakie rasy psów cierpią na problemy z kośćmi? W wyniku mutacji genetycznych deformacja kości najczęściej dotyka jamniki, pekińczyki, Welsh Corgie, spaniele, Jack Russell Terriery.

Objawy choroby kręgosłupa występują nagle. Nasz pies może zacząć chwiejnie chodzić, zataczać się, czy potykać o tylne kończyny. Często pojawia się też kulawizna. W najcięższym stadium następuje zupełne porażenie kończyn – niemożność chodzenia oraz nietrzymanie moczu. Leczenie, w zależności od stadium dyskopatii, jest różne. Ważne jest jedno – w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii.

Grupy zagrożone

Zdecydowanie najczęstszą grupą zwierząt mających problemy z poruszaniem się, są psy w podeszłym wieku. U nich rozwijają się różnego typu zwyrodnienia kręgosłupa lub stawów, które prowadzą do ucisku nerwów i ograniczenia ruchomości stawów. Objawy zazwyczaj narastają wolno i tylko od spostrzegawczości właścicieli zależy, czy rozpoznamy chorobę we wczesnym stadium.

Jeśli twój pies niechętnie chodzi po schodach, przestaje wskakiwać na ulubioną kanapę, może to znaczyć, że choruje na zwyrodnienie kręgosłupa lub stawów.

W wyniku tych chorób mięśnie w tylnych kończynach ulegają postępującemu zanikowi, objawem mogą być np. trzęsące się łapy. Wtedy nawet po dłuższej drzemce psy potrzebują więcej czasu, aby podnieść się z legowiska. Natomiast koty przestają wskakiwać na meble lub stają się przy tym bardziej ostrożne, a także częściej niż zwykle pozostają na swoim legowisku.

Niestety bardzo często właściciel myśli, że zwierzę po prostu się starzeje i jest to normalna kolej rzeczy. Prawda jest taka, że starszy zwierzak mniej chodzi bo… bolą go łapy! Tylko od naszej spostrzegawczości, troski i empatii zależy, jak długo będzie się z tym bólem zmagać.

Radosny pies i sprytny kot

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów o działaniu regenerującym chrząstki stawowe. Leki te zmniejszają stan zapalny, redukują ból i poprawiają ruchomość w chorych stawach. Jakie substancje mają dobry i bezpieczny wpływ na chore stawy psów i kotów?

Najpopularniejszymi są: chondroityna, glukozamina, kwas hialuronowy, czy ekstrakt z zielonych małż nowozelandzkich. Związki te zawarte są w preparatach takich jak AntinolSizarol. Wymienione środki są dostępne w wielu odmianach, do wyboru mamy tabletki, kapsułki i płyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku wybrednych kotów, którym trudno podać lek. Również producenci karm wychodzą nam naprzeciw, dodając wyżej wymienione składniki do specjalnych diet leczniczych.

Stosując regularnie odpowiednie preparaty, możemy zmniejszyć ilość silnych leków przeciwbólowych. Nie bez znaczenia jest również utrzymanie prawidłowej wagi zwierzęcia. Zwierzę z nadwagą często wystarczy po prostu odchudzić, aby znacząco zredukować konieczność podawania leków przeciwbólowych.

Możemy tylko dodać: kochaj i obserwuj!

Powiązane produkty

 • Antinol® Pies 30 kapsułek

  Antinol® Pies 30 kapsułek

  120,00 zł

  Antinol® Pies to karma uzupełniająca dla zwierząt towarzyszących. Zawiera kompleks lipidowy znany na całym świecie jako PCSO-524™

 • Antinol® Pies 120 kapsułek

  Antinol® Pies 120 kapsułek

  380,00 zł

  Antinol® Pies to karma uzupełniająca dla zwierząt towarzyszących. Zawiera kompleks lipidowy znany na całym świecie jako PCSO-524™

Komentarze (0)